بیوتکنولوژی داروهای دامی-زیست فناوری دارویی

داروهای دامی به طور وسیعی در  farming کاربرد دارند. که اکثر آن ها از دسته آنتی بیوتیک ها هستند. تخمین زده شده است که مصرف آنتی بیوتیک ها در اروپا و آمریکا حدود 10000 تن در سال می باشد که نصف مجموع این آنتی بیوتیک ها در اروپا برای تولیدات بهتر دامی استفاده می شود.

داروهای دامی به عنوان افزودنی به خوراک دام و یا به آبشخور گاو و گوسفندان و خوک اضافه می شود. از این داروها در پرورش آبزیان هم استفاده می شود. هدف اصلی استفاده از داروهای دامی (VDs) پیش گیری از بیماری های دام و در صورت بیمارشدن برای جبران آب از دست رفته بدن و جلوگیری از فشار و استرس دام در طی حمل و نقل می باشد.

 

 

انواع داروهای دامی:

بیوتکنولوژی, داروهای دامی. بیوتکنولوژی-بیوتکنولوژی دارویی-بیوتکنولوژی کشاورزی-بیوتکنولوژی پزشکی-بیوتکنولوژی محیطی-بیوتکنولوژی صنعتی-بیوتکنولوژی میکروبی-بیوتکنولوژی دریایی-بیوتکنولوژی سفید-,بیوتکنولوژی خاکستری-,بیوتکنولوژی سرخ,-بیوتکنولوژی سبز-,بیوتکنولوژی محیط زیست-نانوبیوتکنولوژی-,نانوبیوتکنولوژی پزشکی-,نانوبیوتکنولوژی وزارت بهداشت-,نانوبیوتکنولوژی بازار کار-,کنکور نانوبیوتکنولوژی,-نانوبیوتکنولوژی تهران,-نانوبیوتکنولوژی صنعتی-,منابع نانوبیوتکنولوژی-,کنکور بیوتکنولوژی,بازار کار بیوتکنولوژی,ارشد بیوتکنولوژی,ارشد بیوتکنولوژی دارویی-,ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی,ارشد بیوتکنولوژی پزشکی,ارشد بیوتکنولوژی محیطی,ارشد بیوتکنولوژی صنعتی,ارشد بیوتکنولوژی میکروبی,ارشد بیوتکنولوژی دریایی,کانال تلگرام بیوتکنولوژی,اینستا گرام بیوتکنولوژی-,قبول شدگان بیوتکنولوژی-,ا-لمپیاد بیوتکنولوژی,منابع بیوتکنولوژی-,بیوتکنولوژی آمریکا,بیوتکنولوژی ایران,-سر فصل های بیوتکنولوژی ,نیازمندی های بیوتکنولوژی,مشاوره بیوتکنولوژی- ,بیوتکنولوژی غذایی,کتاب های بیوتکنولوژی ,اساتید بیوتکنولوژی,دانشجویان بیوتکنولوژی,دانشگاه های بیوتکنولوژی,شهرهای دارای رشته بیوتکنولوژی,زیست فناروی ,-یست ,یست شناسی, (بیوتکنولوژی) ,زیست شناسی, ارشد بیوفیزیک, بیوفیزیک ارشد, اخبار بیوتکنولوژی,رویدادهای بیوتکنولوژی

 

Anthelmintics: دارویی برضد کرم روده حیوان می باشد که به دو دستهavermectins  و benzimidazoles  تقسیم می شوند.

Tranquilizers:یک آرام بخش می باشد که برای کاهش استرس و فشار روحی به حیوان زده می شود. خصوصا دام هنگام حمل و نقل به کشتارگاه دچار استرس می شود که با این آرام بخش ها استرس کاهش می یابد چرا که استرس باعث می شود کیفیت گوشت پایین بیاید و یا حیوان دچار مرگ زودرس شود. 

آنتی بیوتیک ها

  1. Aminoglycosidesthey: به عنوان افزودنی به خوراک دام استفاده می شود.
  2. β-Lactams : به طور وسیعی در دام ها استفاده می شوند. برای درمان عفونت های باکتریایی و بهبود کیفیت شیر در دام استفاده می شود.
  3. Macrolides : برای درمان بیماری های تنفسی در حیوانات به کار می رود وبه عنوان تحریک کننده رشد به خوراک دام اضافه می شود.
  4. Etracyclines : فعالیت وسیع الطیفی بر علیه باکتری های گرم مثبت و منفی دارد و به عنوان تحریک رشد به غذای دام اضافه می شود.
  5. Sulphonamides : به طور وسیعی برای اهداف پیش گیری و درمان و تحریک کننده رشد استفاده می شود.
  6. Quinolones : برای درمان عفونت های باکتریایی به طور وسیعی استفاده می شود.
  7. Coccidiostats : برای درمان و پیش گیری کوکسیدوز در حیوان به کار می رود.

 

 

علاوه بر این یک سری دارو ها به وسیله ی بیوتکنولوژی دارویی  approve می شوند و این approve شدن در حال توسعه می باشد. در سال 1989 ایالات متحده آمریکا تصمیم بر این شد که داروها تحت نظارت FDA باشد و هر داروی جدید قبل از عرضه به بازار به FDA ارسال شده و بعد از تایید آن در یک لیست جمع آوری شوند و این لیست ژانویه هر سال به روز شود. این مجله تحت عنوان کتاب سبز(Green Book) شناخته شد.

از داروهای جدید که به وسیله بیوتکنولوژی داروهای دامی به دست می آید می توان به ژل پاک کننده دهان و لثه اشاره کرد، که برای ضدعفونی کردن دهان حیوان و جلوگیری از التهاب لثه در اسب ها و سایر حیوانات به کار می رود. علاوه بر آن دارویی برای درمان و پیش گیری عفونت باکتریایی چشم صورتی در گاو به کار می رود.

تولید داروهای دامی در ایران نیز به طور گسترده و چشم گیری افزایش یافته است:

1-شرکت تولید داروهای دامی ایران به عنوان اولین تولید کننده انحصاری داروهای دامپزشکی در سال 1360 با هدف تولید داروهای دام، طیور وزنبور عسل در شهرک صنعنتی حاجی آباد در استان سمنان تاسیس گردیده و هر ساله بر فعالیت های تولیدی خود از لحاظ کمی وکیفی افزوده است. این شرکت در حال حاضر تولید کننده حدود 60 قلم دارو شامل انواع ضد انگل ها ،آنتی بیوتیک ها ،ضد کوکسیدیوزها و ویتامین ها در اشکال مختلف قرص ،بلوس ،محلول خوراکی ،سوسپانسیون و پمادپستانی می باشد و2-کارخانجات دارویی بایر افلاک ازنا ،  دراستان لرستان بزرگترین شرکت داروسازی دامی در ایران و آسیا است که به عنوان یکی از پنج کارخانه برتر تولید دارو جهان ، می باشد.
سایر شرکتها معمولا وارد کننده داروهای دامپزشکی می باشند مثل فردیس دارو/آرین دام صنعت/نیکو تک/ایپاکو..........

کانال تلگرامی بیوتکنولوژی و زیست شناسی اینستاگرام بیوتکنولوژی, bio1 ریسرچ گیت گوگل اسکولار بیوتکنولوژی لینکدین بیوتکنولوژی
تمام حقوق این سایت متعلق به گروه bio1 به سرپرستی پوریا غلامی تیلکو می باشد . نقل مطالب متمم بدون ذکر منبع، تخلف محسوب شده و متخلفین بر اساس قوانین جاری کشور مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

جستجو